„Depeche Mode” w Polsce

Jeśli słysząc słowo „Depesze” kojarzysz zespół „Depeche Mode” – jest to trafne skojarzenie. Teatr Rampa chyląc czoła legendzie muzyki elektronicznej i rocka wystawił spektakl, który w formie koncertu wzrusza, porusza i porywa do zabawy. Sięgając do kanonu muzyki rozrywkowej można oczekiwać zachwytu lub niechęci widza. Mi jest zdecydowanie bliżej do tego pierwszego.

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na twórców. Opieka reżyserska: Błażej Biegasiewicz, choreografia: Gieorgij Puchalski, kierownictwo muzyczne i aranżacje: Marta Zalewska, która obok Marcina Januszkiewicza gra, a w zasadzie śpiewa „pierwsze skrzypce”. Twórcy w pierwszym akcie przenoszą widzów do Depeche City, w którym jesteśmy świadkami bezdusznego „New Life” związanego z korporacyjnymi kajdanami i zabijanymi uczuciami pod pokrywą biurowych romansów. Rampa zmienia się w teatr tańca i muzyki.

 

Druga część jest koncertem bohaterów, którzy wcześniej z tła uzupełniali przewodnią fabułę: Marcina Januszkiewicza (Personal Jesus) oraz Marty Zalewskiej (Little 15). Przy pomocy pozostałych postaci porywają publiczność do tańca, otwarcie zachęcają do tego, żeby bawić się tak dobrze jak oni na scenie. Chociaż wokaliści i tancerze tworzą należyte widowisko, któremu nic więcej nie potrzeba, dodatkowe show tworzą efekty świetlne, laserowe oraz wyświetlane obrazy. Finalnie widzowie zapraszani są na scenę, co dopełnia efektywności wizualnej i muzycznym doznaniom.

Obok zadowolenia z wizyty w teatrze, jedynym kontrowersyjnym aspektem jest dla mnie obecność antraktu. Rozumiem pojawienie się przerwy, obie części widowiska są zupełnie różne, z drugiej strony – przerwa wybijała z atmosfery „Depeszy”. Mimo to Teatr Rampa wspólnie ze swoim zespołem wprowadził na teatralne deski nowy rodzaj sztuki w aspekcie technicznym, artystycznym i widowiskowym. Część fabularna zachęca do namysłu nad otaczającym nas światem, część koncertowa wzrusza i bawi. Całość wywołuje miłe oszołomienie budzące podziw wobec kreatywności twórczej oraz talentów występujących artystów, za co dziękuję! 

 

Obsada: Marcin Januszkiewicz, Marta Zalewska, Maria Bijak/Leszek Bzdyl, Brygida Turowska, Leszek Abrahamowicz, Konrad Marszałek/Daniel Zawadzki, llona Gumowska/Gieorgij Puchalski, Jakub Mędrzycki, Krzysztof Pacan, Wojciech Bylica/Jarosław Korzonek

 

Więcej na www.teatr-rampa.pl.

 

Wersja audio: