Świat nie jest zły

„Świat nie jest zły? Wieczór piosenek kabaretowych” Teatru Baza to baza piosenek kabaretowych, w których przekornie świat jest zmienny. Choć początkowo trudno patrzeć optymistycznie, całokształt muzycznego wieczoru jest całkiem przyjemny.

Warto zacząć od stworzonego otoczenia wokół spektaklu. Gości witają przygotowane stoły z przekąskami. Domową atmosferę czuć również w sali teatralnej, choć jednocześnie wchodzimy do kabaretowej kawiarenki, z której ze sceny wybrzmiewa „Niech no tylko zakwitną jabłonie” (znane również jako „Świat nie jest taki zły”) Haliny Kunickiej. Obok przy stoliku rozmawiają dwie panie, a pomiędzy wszystkimi krząta się sprzątaczka. W ciągu jednej chwili widz staje się częścią spektaklu, przez który przewijają się różne historie. A te są różne podobnie jak ich bohaterowie – jest repertuar Kaliny Jędrusik, są Starsi Panowie, przypominamy sobie co pięknego kryje się w miłości i jak bolą rozstania. Całość zachowana w biało-czarnej tonacji kolorystycznej, a towarzyszy jej akompaniujący Maciej Chwała.

Cóż, piosenka kabaretowa ma to do siebie, że niekoniecznie jest zabawna. Zawsze za to jest życiowa, choć interpretować można ją różnie. Aktorzy Teatru Baza pod opieką Krzysztofa Chodorowskiego weszli w konwencję opowiadania o emocjach i wartościach obecnych w życiu każdego człowieka, dzięki czemu każdy też może się identyfikować z pojawiającymi się postaciami. Choć nie zawsze komfortowo, tak aktorsko i wokalnie – bardzo miło dla oka i ucha. Szczególnie zapamiętywalna jest barwa głosu Julii Łasak wyróżniająca się w wyższych, jak i niższych partiach. Niemniej każdy z artystów zostawia ze sobą dobre wrażenie, a finałowe, zbiorowe wykonanie piosenki tytułowej w choreografii Moniki Jarosińskiej utwierdza w uśmiechniętym przekonaniu, że…świat faktycznie nie jest taki zły. Dlatego, drodzy Czytelnicy, dajcie się zaprosić do świata Teatru Baza. Warto się z nim zapoznać przynajmniej po to, aby spędzić dobrze czas.

Obsada: Alicja Bobruk, Julia Łasak, Iwona Mączka-Chodorowska, Łucja Obidowska, Daria Pałka, Klara Wojnicka, Adam Gotlib, Dominik Gajda, Michał Rudnicki, Zbigniew Zapolski

Fot. Andrzej Winkler

Więcej: www.teatrbaza.pl

Wersja audio: