Szafa, niedźwiedź i stary akordeon, czyli tajemnice listopadowej panienki…

…to tytuł najnowszej produkcji Teatrzyku Gędźba stworzonej wspólnie z Teatrem Scena Współczesna. Premiera odbyła się 27 listopada 2022 roku, czyli rok po debiucie premierowym Gędźby oraz osiem miesięcy po Międzynarodowym Dniu Teatru 2022. Czy można wybrać lepszą datę na podzielenie się ze światem najnowszym dziełem?

Spektakl bliski jest formie kabaretu literackiego. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Wojciech Solarz i Maciej Makowski. Duet wiedzie też prym sceniczny – pełni rolę konferansjerów, obaj panowie najczęściej pojawiają się w skeczach. Widać w nich zaangażowanie i serce włożone w całe przedsięwzięcie. Konsultacji literackich autorom udzielił dyrektor Sceny Współczesnej Włodzimierz Kaczkowski, którego spojrzenie „z zewnątrz” jak subiektywnie podejrzewam uzupełniło już i tak dobrze wykonaną pracę. Pojawiające się skecze i piosenki przede wszystkim bawią, jednak wyciągają też na wierzch ludzkie przywary, a zespół dodatkowo pokusił się o wplecenie bardzo świeżego tematu, jakim jest odbywający się właśnie Mundial. To nie jest jedyny aktualny poruszany wątek – pojawiają się nawiązania do popularnych programów telewizyjnych (nowa odsłona „Familiady” / „Rodziniady”, „Twoja kończyna brzmi znajomo”) czy do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Ponadto na scenie występują też alter ego takich postaci jak Krzysztof Cugowski, Andrzej Poniedzielski, Maryla Rodowicz czy Edyta Górniak, w którą wciela się debiutująca w programie Gędźby Eliza Borowska. Aktorka spisała się świetnie bardzo sprawnie wczuwając się w charakter gędźbowskiej komedii.

Nie byłabym sobą, gdybym nie wspomniała też o świetnym wokalu Moniki Mariotti czy pozostałych aktorach będących nieraz „na drugim planie”, a bardzo istotnych dla całości. Nie będzie nadmiernym stwierdzenie, że Sebastian Stankiewicz jest jedną z mocniejszych osobowości komediowych na naszym rynku aktorskim, spore możliwości daje emploi Łukasza Mateckiego, a całość świetnie uzupełnia Robert Majewski i Arkadiusz Wrzesiński. Grupie akompaniuje Mateusz Wachowiak, który wspólnie z panami Majewskim i Makowskim stworzył muzykę do spektaklu.

W tym momencie zacznę stawiać kropkę. Humor i atmosfera Gędźby oraz Sceny Współczesnej działają jak magnes. Raz skosztowane przyciągają i wzmagają apetyt na więcej. Obu grupom serdecznie kibicuję w każdej możliwej konfiguracji mówiąc „do zobaczenia”.

Obsada:

Eliza Borowska, Robert Majewski, Maciej Makowski, Monika Mariotti, Łukasz Matecki, Wojciech Solarz, Sebastian Stankiewicz, Mateusz Wachowiak, Arkadiusz Wrzesień

Wersja audio: