Dwoje na huśtawce

Tacy dwoje jak oni mogli się spotkać wszędzie. A spotkali się tym razem w Nowym Sączu podczas Sądeckiej Jesieni Kulturalnej. „Dwoje na huśtawce”, bo o nich mowa, czyli Gisele Rousseau i Jurek Rajski. A właściwie Anna Dereszowska i Mikołaj Roznerski w spekaklu Teatru Gudejko (reż. Jerzy Gudejko). Do czego doprowadziło spotkanie?

Poznają się na imprezie. Jurek usilnie chce coś zrobić ze swoim życiem, więc następnego dnia przełamuje się i dzwoni do Gisele przyjmując jako punkt zaczepienia chłodziarko-zamrażarkę. Telefony kończą się spotkaniem, za którym idzie kolejne, i kolejne. Ona – była tancerka z krwotokami i chrumkającym śmiechem (niczym Sandra Bullock w „Miss Agent”). Pije ciepłe mleko i szyje ubrania. On – radca prawny z Wałbrzycha spod Wrocławia bez pieniędzy, za to z pluskwami w wynajmowanym mieszkaniu. Z silną potrzebą bycia potrzebnym. Oboje z wyzwaniami, na zakrętach i huśtawce.

Czym jest huśtawka? Pierwsza odpowiedź, którą podpowiada internet to „konstrukcja wisząca, na której siedzący człowiek/ludzie mogą wahadłowo poruszać w powietrzu”. Podobnie wahadłowo przedstawiają się emocje bohaterów. Lawirują między miłością i nienawiścią, przywiązaniem i odrzuceniem, kochaniem i nie-kochaniem. Także publiczność prowadzona jest między uśmiechem i melancholią. Dwoista jest również przestrzeń – na scenie widzimy sypialnię z aneksem kuchennym Gisele oraz pokój Jurka. Oba pomieszczenia odzwierciedlają naturę bohaterów – bardziej kolorową u niej i jakby się zdawało – szarą u niego. Z biegiem czasu bowiem Rajski odsłania swoje kolejne twarze, a dokąd bohaterów doprowadzą spoiwa i różnice w charakterach? O tym można przekonać się tylko podczas spektaklu.

Z technicznego punktu widzenia – przedstawienie ogląda się bardzo dobrze. Nie należy do najkrótszych, jednak tempo zdarzeń i gry powodują, że całość angażuje uwagę. Anna Dereszowska jako Gisele jest uroczo zakręcona, skutecznie dzieli się z widzem całą paletą kobiecych cech i stereotypów. Ekstrawertyczka poszukująca miłości. Mikołaj Roznerski w roli pogubionego emocjonalnie Jurka jest autentyczny i niewymuszony. Introwertyk poszukujący miłości.

Spektakl zdecydowanie do polecenia, a całość najlepiej podsumują słowa przewodniej piosenki „Dwoje na huśtawce”: „słodycz, gorycz, pół na pół, trochę w górę, bardziej w dół, chcesz dotykać dłonią chmur, potem bijesz głową w mur”.

Obsada: Anna Dereszowska, Mikołaj Roznerski

Więcej: www.teatrgudejko.pl

Piosenka: 

Wersja audio: