Publiczność rządzi!

W Polsce coraz powszechniejsza jest sztuka improwizacji scenicznej. Grupy impro, bo tak się o nich mówi, przyciągają coraz większe rzesze fanów. Także AB OVO – Teatr Improv. Zaopatrując się w bilet na występ formacji, posiadałam nieliczne informacje na temat wydarzenia. Miejsce: klub SPATiF, tytuł: „Publiczność rządzi!” (brzmi nieźle, prawda?), gatunek: komedia. Do praktycznie ostatniej chwili nie wiedziałam, kto będzie występował, ani że będzie to improwizacja. Rzut na gorącą wodę? Być może. Ale za to jakże przyjemny!

Już dzielnie pokonując kolejne schody wiodące na pierwsze piętro zabytkowej kamienicy w kierunku klubowej sceny, natknęłam się na Andrzeja Perkmana – pianisty znanego mi przede wszystkim ze sztuk Teatru Narodowego i Akademii Teatralnej. Zwiastun dobry, ciekawość coraz większa. Grzecznie usiadłam w pierwszym rzędzie przypatrując się ostatnim przygotowaniom do występu. Gdy mająca za chwilę rządzić publiczność zjawiała się coraz tłumniej, artyści rozdali karteczki i długopisy – niech każdy napisze jakieś zdanie, które zostanie potem wykorzystane w scenach.

ab ovo

I się zaczęło… Były wspólne tańce, przytulańce, był nawet romans w c-dur, bo jedna z obecnych na widowni pań chciała sobie pośpiewać. Artyści aktywnie angażowali zebraną publiczność, zapraszali ludzi na scenę i przede wszystkim – dawali swoim widzom prawo głosu. Publiczność decydowała o miejscach improwizowanych wydarzeń, o jej bohaterach, klimacie gatunkowym. Wszystko działo się tu i teraz, aktorzy sypali słowami, jakby urodzili się improwizując na scenie. Do tego słowa z losowo wybieranych karteczek doskonale wpisujące się w odgrywane właśnie sytuacje tak dobrze, że dopóki nie usłyszałam własnoręcznie napisanych zdań, zaczynałam wątpić, czy aby na pewno są czytane. Warto wspomnieć, że artyści zaprosili widownię do różnorodnego świat improwizowanych gier. Nie były to tylko etiudy na zadany przez widzów temat; były piosenki, głuchy telefon, pantomima… Można by długo wymieniać, a to tylko wybrana część „repertuaru” grupy.

Innymi słowy, AB OVO – Teatr Improv to gwarancja udanego wieczoru. Nieobliczalność, inteligencja i humor – te słowa najtrafniej zdają się opisywać charakter grupy. Mam nadzieję kiedyś jeszcze trafić na ich występ, wówczas z czystym sumieniem zabiorę ze sobą znajomych. Dobra zabawa zapewniona!

ab ovo 2

Obsada (pełen skład grupy): Katarzyna Michalska (założycielka), Agnieszka Bajer, Jan Aleksandrowicz-Krasko, Robert Kibalski, Wojciech Medyński, Piotr Wesołowski, Piotr Wyżykowski, Michał Głowacki, Andrzej Perkman.

Fot.: archiwum własne.

Informacje dotyczące grupy: https://www.facebook.com/abovo.teatr.impro/

Wersja audio artykułu: